AraWhatsApp
WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
+90 543 670 08 76​⁠​

Sosyal Medyada Biz}

DIŞ CEPHE MANTOLAMA HİZMETİ

Mantolama dışarıdaki ısıyı içeriye, içerdeki ısıyı ise dışarıya çıkmasını önleyen bir uygulamadır. Yaz aylarında içerlerin  serin, kışın ise sıcak tutan bir kaplamadır. Mantolama günümüzde en yaygın ısı yalıtım çeşididir. Mantolaması düzgün olan yapılarda ısıtma ve soğutmada kullanılan enerji %50 ‘ye varan enerji  tasarruf sağlanmaktadır. Mantolama bir nevi su, ses, nem ve yangın yalıtım görevini de sağlamaktadır. Yapılarımızın ömrünü uzatan bir uygulamadır. Binalarda ısı yalıtım sağlamak amacıyla duvarların içerden veya sandviç duvar sistemi gibi yöntemlerle ısı köprülerin engellenmesi mümkün olmadığı gibi mantolama yapmak adeta şart olmuştur.

Dış cephe mantolama nasıl yapılır?

1- Dış cephe mantolama yüzey hazırlığı nasıl yapılır?

Yüzeyde deforme olmuş bölgeler veya toz  gibi yapışmayı engel durumlar varsa bunlar temizlenir ayrıca dökülme ve kabarma olan bölgeler temizlenir, çatlak yerler V olarak açılır, onarılır ve zemin düzgün bir hale getirilir. Cephe su ile yıkanırsa  veya astar uygulaması  yapılırsa, yapılacak olan uygulama daha sağlıklı olur.

2- Dış cephe Su Basman Profil Uygulaması

Su basman profili için gerekli ölçümler yapılır, terazi yardımıyla  su basman profili düzgün bir şekilde duvara montajı yapılır. Isı yalıtım malzemesinin su basman profil içine yerleştirilir. Su basman profilleri mantolama da kullanılmak istenen levhaların kalınlığına  göre belirlenir. Su basman profili levhaların kaymalarını engelleyerek,  yapışma mukavemetini artırır.

3- Dış cephe mantolama  levha yapıştırması uygulaması:

Yalıtım levhalarını yapıştırmak için çerçeve sistemi veya tarak sistemi kullanılır. Düzgün zeminlerde tarak sistemi diye tabir edilen levhanın bir yüzeyine komple yapıştırma harcı sürülerek duvara yapıştırılır. çerçeve sistemi ise levhanın dört kenarına yapıştırma harcı uygulanır orta kısımlarda iki noktasal şekilde harç sürülür, levha duvara montajı yapılırken 2-3 cm mesafe bırakılır sürtünme yardımıyla mevcut bölgeye uygulaması yapılır bu şekilde yapıştırma mukavemeti artırmış oluruz.  Levhalar şaşırtmalı uygulanmalı, aralarında boşluk olmalıdır.  Merkezlerde ise bindirmeli olarak uygulanmalıdır.

4- Dış cephe mantolama dübel uygulaması:

Dübel işlemine geçmeden önce mantolama levhaların yüzeyine uygulanan yapıştırma harcının kurumuş olmasına dikkat edilmelidir. dübel islemi  yapıştırma uygulamasından  24 saat sonra başlanmalıdır. Dübelin  asıl amacı yapı malzemesinin sabitlemek ve yapıştırma harcına ekstra bir güç katmaktır. Kullanılacak dübel duvar standardına uygun olmalıdır.

5- Dış cephe mantolama köşe profil uygulaması

Yapıların ve yapı malzemelerin kullandığı bir uygulamada merkez ve köşelerin düzgün bir şekilde çıkmasına yardımcı olur. Fileli köşe profili dış cephelerde kullanmak daha sağlıklıdır.

6- Dış cephe mantolama donatı filesi ve sıva uygulaması

Yalıtım levhaların yüzeyine ısı yalıtım sıvası birinci katman oluşturulacak şekilde uygulanır. 160 gr.  alkali dayanımlı ısı yalıtım donatı filesi yüzeye yerleştirilir. Donatı filesi ek yerlerin en az 10 cm birbirinin üzerine geçmelidir. Aksi takdirde daha sonra çatlamalar meydana gelir. Mala ve dekor yardımıyla hafif bir baskı uygulayarak donatı filesi sıvaya batırılır. 2. kat yalıtım sıvası akabinde uygulanır.

7- Dış cephe mantolama dekoratif sıva uygulaması

Dekoratif sıva, dış cephenin  estetik, sağlıklı ve dış darbelere karşı korumak için   kullanılan bir yapı malzemesidir. Tane dokulu dekoratif sıva,  cepheye çelik mala yardımıyla uygulanır plastik düz mala yardımıyla dairesel yönergeler çizilerek boncuk desen elde edilir. Çizgi dokulu dekoratif sıva ise aynı işlemler uygulanarak elde edilen bir uygulamadır. Çizgi dokulu  sıvada sadece plastik mala düz bir şekilde ileri ve geri  kullanılarak kanallı çizgiler elde edilir.

8- Dış cephe mantolama boya uygulaması

Tüm dış cephe mantolama uygulamaların sonunda istemiş olduğunuz renklerde örtücülüğü yüksek olan boyalar tercih edilerek 2 kat boya işlemi gerçekleştirilir. Gerek duyulursa 3. kat boya uygulaması da yapılır.

28 Ocak 2019
2.062 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN


ARGİŞ BİLİŞİM